Fujitsu niezbyt poddaje się modzie czy nagle pojawiającym się trendom technologicznym. Od lat konsekwentnie i z dużym mozołem tworzy i rozwija te same linie produktowe, tylko odrobinę naginając się pod naporem żądzy masowego odbiorcy. Lifebook to oznaczenie notebooków firmy Fujitsu, w których skład obecnie wchodzi co najmniej dziesięć serii komputerów przenośnych o matrycach wielkości od 11,6 do 18,4 cala.

A531 to nowa odmiana notebooka serii A530, który generalnie traktować należy jako model „wejściowy”, charakteryzujący się przyzwoitą, ale niezbyt zaawansowaną budową oraz parametrami pozwalającymi na pracę z aplikacjami biurowymi czy lekką rozrywkę (niezbyt wymagające gry, filmy w formacie HD). A531 to konstrukcja z ekranem w formacie 16:9 (zależnie od wybranej wersji powierzchnia matrycy jest błyszcząca lub antyodblaskowa) o przekątnej 15,6 cala (39,6 cm) w rozdzielczości 1366×768 i najpopularniejszym typie wśród notebooków, czyli TFT WXGA z podświetleniem LED. Poza standardowym wyposażeniem (karty łączności przewodowej i bezprzewodowej, USB 2.0) komputer wyposażony jest w kamerkę internetową 1,3 megapiksela, układ dźwiękowy HD, złącze HDMI oraz opcjonalnie modem 3G/UMTS, który przydać się może zwłaszcza odbiorcom instytucjonalnym – łączności ze światem i z firmą nigdy dość…

Fujitsu Lifebook A531, w przeciwieństwie do barwnie wyposażanego odchodzącego modelu A530 (komputer ten sprzedawany był/jest z procesorami od Intel Celeron Dual-Core Mobile do i5 włącznie) pod maską może mieć procesory Intela od i3 do i7 (przynajmniej na starcie nic nie wiadomo o innych możliwościach), wbudowany układ graficzny Intel Graphics Media Accelerator HD, pamięć RAM DDR3 o szybkości 1333 MHz i maksymalnej pojemności 8192 MB (typowy model wyposażony jest fabrycznie w 2GB), dysk twardy 320 GB, nagrywarkę DVD, czytnik kart oraz system Microsoft Windows 7 Professional PL 64-bit.

Notebooki Fujitsu nie przodują w wyścigu miniaturyzacji czy nawet kompaktowości, ale model A531 z matrycą w rozmiarze 15,6 cala przy wadze nieco ponad 2,5 kilograma, posiada wymiary 378 x 252 x 36,5 mm, które biorąc pod uwagę, że model ten jest wyposażony w klawiaturę numeryczną, nie wydają się czymś mocno nadzwyczajnym. Koszt notebooka w podstawowej konfiguracji zaczyna się od około dwóch tysięcy trzystu złotych i jak na start oraz bardzo określone potrzeby i mocno przycięty budżet, być może komputer będzie miał szansę zadowolić grupę jakichś najbardziej niewybrednych klientów…